Organizm ludzki potrzebuje żelaza do prawidłowego funkcjonowania. Żelazo, jako nośnik tlenu transportowane jest we krwi wraz z hemoglobiną. Hemoglobina jest białkiem bogatym w żelazo, które nadaje jej czerwony kolor. Niedobór żelaza lub niski poziom hemoglobiny prowadzić może do stanu, znanego powszechnie jako niedokrwistość (anemia). Tak więc, gdy szukamy odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć poziom żelaza we krwi, w rzeczywistości szukamy sposobów na zwiększenie stężenia hemoglobiny we krwi. Jednak, zanim zaczniemy poszukiwać preparatów ziołowych, aby zwiększyć poziom żelaza, musimy najpierw poznać przyczyny jego niedoboru.
Przyczyny niedoboru żelaza we krwi
Niski poziom żelaza we krwi prowadzi do ogólnego wyczerpania organizmu, zmęczenia, braku energii, skłonności do marznięcia (nawet w ciepłe dni), omdleń, oraz osłabienia układu odpornościowego. Niedobór żelaza we krwi, częściej występuje u niemowląt, małych dzieci, młodzieży w okresie dojrzewania, oraz kobiet w czasie cyklu menstruacyjnego, ciąży, lub w przypadku drastycznej diety odchudzającej lub przejścia na wegetarianizm.
Najczęstszą przyczyną niskiego stężenia hemoglobiny we krwi jest brak żelaza w diecie. Inne przyczyny i choroby, to: obfite i długotrwałe krwawienie miesiączkowe, utrata krwi spowodowana krwawieniem jelitowym w przypadku wrzodów żołądka, choroby wrzodowej dwunastnicy, hemoroidów, raka żołądka czy jelita grubego. W przypadku niektórych chorób organizm nie jest w stanie wchłonąć żelaza z przewodu pokarmowego, jeśli część jelita cienkiego została usunięta chirurgicznie lub pacjent otrzymuje leki blokujące wydzielanie kwasów żołądkowych.
Wiele kobiet w ciąży cierpi z powodu niedoboru żelaza, ponieważ ich organizm potrzebuje więcej tego pierwiastka z powodu rozwijającego się płodu, jak również ze względu na zwiększoną objętość krwi.
Jak zwiększyć poziom żelaza we krwi?
Najbardziej wydajny i łatwy sposób, aby zwiększyć poziom hemoglobiny we krwi jest spożywanie produktów bogatych w żelazo. Istnieje również wiele preparatów ziołowych zawierających w swym składzie ten pierwiastek.
Doskonałym produktem zwiększającym poziom hemoglobiny we krwi jest miód.
Produkty spożywcze bogate w żelazo to: szpinak, buraki, banany, soja, jabłka, migdały, gruszki, pomidory, skórka ziemniaka, figi i kiełki lucerny. Najlepiej spożywać je w surowej postaci, gdyż gotowanie może zmniejszyć zawartość żelaza aż o połowę. Należy unikać także kawy, herbaty, papierosów i alkoholu, ponieważ hamują one wchłanianie żelaza przez organizm, a tym samym powodują zmniejszenie stężenia hemoglobiny. Herbatę, czy kawę można zastąpić herbatą ziołową, lub świeżym sokiem.
Dieta osób z małym stężeniem hemoglobiny musi zawierać pokarmy bogate w witaminę C. Witamina ta pomaga we wchłanianiu żelaza w organizmie. Produkty bogate w witaminę C obejmują zarówno owoce i warzywa.
Z owoców bogatych w witaminę C należy wymienić: pomarańcze, cytryny, brzoskwinie, maliny, czarne porzeczki, truskawki, kiwi, klementynki, grejpfruty, nektarynki, mango. Warzywa zaś, to: papryka, brukselka, brokuły, jarmuż, dynia, groszek, kalafior, pomidory, kapusta pekińska, ziemniaki.
Oprócz w/w produktów spożywczych, istnieją też zioła bogate w żelazo. Należą do nich między innymi: pokrzywa zwyczajna, mięta, pietruszka, kminek, cynamon.
Kelp (czerwona alga morska, sałata morza) - Jest to roślina nie tylko zawierająca żelazo i inne minerały, ale jest również bogatym źródłem jodu i powszechnie stosowana jest w celu wzmocnienia tarczycy i regulacji metabolizmu.
Czerwona koniczyna i łopian – Zioła te „oczyszczają” krew. Pomagają, jako suplement diety skutecznie wchłaniać żelazo z pożywieniem zawierającym znaczne jego ilości.
Tymianek - Jest to zioło o wysokiej zawartości żelaza. Ma również działanie wykrztuśne, grzybobójcze i bakteriobójcze. Ze względu na silny aromat jedynie niewielkie ilości mogą być spożywane, chyba że w formie tabletek.
Mniszek lekarski - Zawiera niewielką ilość żelaza, jednakże zioło to pomaga w przyswajaniu żelaza z pożywienia. Mniszek lekarski najlepiej spożywać wraz z innymi produktami spożywczymi zawierającymi duże ilości żelaza
blog-medyczny.pl