Swieto Dziekczynienia (Thanksgiving Day) jest forma wdziecznosci spoleczenstwa za coroczne plody oraz wszystkie dobre rzeczy obecne w sercach ludzi. „Thanksgiving” w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest co roku w ostatni czwartek listopada.
W przeciwieństwie do innych świąt takich jak: Halloween, Fourth of July (Święto Odzyskania Niepodległości) czy Labor Day (Dzień Pracy), które spędza się na wolnym powietrzu, Thanksgiving celebrowane jest w domach wśród rodziny oraz przyjaciół. Dla wielu amerykanów dzień ten oznacza początek cztero-dniowego weekendu (szkoły, uniwersytety są zamykane a dzieci, studenci oraz nauczyciele i wykładowcy mają wolne) jak również rozpoczęcia sezonu zakupowego (piątek po Dniu Dziękczynienia jest znany jako „
Black Friday” – dzień promocji sklepowych zachęcających do nabywania towarów). Ostatni weekend listopada jest uważany za najruchliwszy na drogach i lotniskach ze względu na podróżujących podążających do swoich krewnych i przyjaciół. Według statystyk w ostatnim roku za kółkiem samochodu w 50 stanach USA zasiadło 31 mln kierowców oraz 7 mln pasażerów linii lotniczych.
Dzień Dziękczynienia jest dniem bogatym w różnego rodzaju potrawy sporządzane specjalnie na ten dzień. Najważniejszą z nich wydaje się być panierowany indyk. Nie bez znaczenia „Thanksgiving” określany jest tu jako „dzień indyka”! Dla ciekawości podam, iż w 2010 r. Amerykanie zakupili 45 mln indyków, których wartość oszacowano na ponad 600 mln dolarów. Tradycyjny talerz kolacji w tym dniu składa się ze wspomnianego indyka z farszem, tłuczonych ziemniaków z sosem, kukurydzy, sosem z żurawin, gotowanej dynii. Najpopularniejszym deserem wydaje się być placek z dynii (pumpkin pie) podawany zazwyczaj z bitą śmietaną i lodami. Najchętniej pijanym napojem podczas posiłku jest cydr z jabłek. Uczta podczas tego dnia porównywalna jest do polskiego zwyczaju obchodzenia Wigilii i skutku jakim jest przejedzenie.
Historia świętowania Dnia Dziękczynienia sięga czasów starożytnych, w których dziękowano za obfitość plonów. Jeszcze przed narodzeniem się oficjalnych religii wielu rolników wierzyło, że uprawiane rośliny zawierają duszę, która wpływa na wzrost lub spadek plonów. Celebracje związane ze żniwami pierwotnie obchodzone były przez ludność starożytnych Greków, Romów, Egipcjan czy też Chińczyków. Podobne uroczystości odbywają się w wielu krajach europejskich, m.in. w Polsce znane jako Dożynki.
„Thanksgiving” w Stanach Zjednoczonych najprawdopodobniej wywodzi się z festynów pierwotnie obchodzonych w Anglii. Kroniki opisują, grupę 38 angielskich kolonistów osiadłych w Charles City w stanie Virginia jako pierwszych ludzi świętujących ten dzień, dziękując Bogu za wyprodukowane płody (1619 r.). Początkowo Dzień Dziękczynienia obchodzono 26 listopada dzięki proklamacji wprowadzonej przez prezydenta Georga Washingtona. W 1863 r. inny prezydent Abraham Lincoln oficjalnie zaliczył Thanksgiving do dni świąt narodowych przypadających właśnie na ostatni czwartek listopada.
Dzień Dziękczynienia jest świętem rozpoczynającym tzw. „holiday season”, czyli okres świąteczny, począwszy od Thanksgiving poprzez Christmas Day (Boże Narodzenie), a skończywszy na New Year’s Day (Nowy Rok). Dla wielu amerykanów jest to czas zadumy, wdzięczności za dobra, wiary, pomocy ubogim i chorym, dzielenia się z innymi, spotkania z rodziną i przyjaciółmi.
Jest to także okres szału zakupowego i sklepów kuszących wspaniałymi promocjami. Wspomniany powyżej „Black Friday” dzień po Thanksgiving jest dniem szalenie niskich cen towarów. Hipermarkety kuszą swymi zachęcającymi do kupna produktami poprzez reklamy szeroko rozpowszechnione w lokalnych gazetach, telewizji, czy radiu. Wiele sklepów otwieranych jest o czwartej rano i pomimo wczesnej pory przed ich drzwiami ustawiane są długie kolejki kupujących. Z mojego doświadczenia wczesna pobudka i chęć stania w kilkunastopniowym mrozie przed sklepem jest warta spędzonego wysiłku. Oferty znane pod nazwą „doorbuster” lub „early bird special” (głównie sprzętu elektronicznego i gospodarstwa domowego) kuszą znakomitymi cenami często niższymi od cen ich produkcji. Wszystko to ma na celu przyciągnięcie klientów do sklepów i wydanie dolarów. Według danych z 2010 r. podczas „Black Friday” wartość sprzedaży towarów wyniosła 12 mld dolarów, 13% więcej niż przed rokiem.
Wielu analityków jest zaskoczona tak optymistycznymi wynikami z powodu rzekomej recesji w USA – wysokie ceny paliwa, ogrzewania, koszt ubezpieczeń zdrowotnych.
Chętni oglądania telewizji podczas Dnia Dziękczynienia mają okazję do obejrzenia największej parady w USA – „Macy’s Thanksgiving Parade” w Nowym Jorku. Odbywa się ona na ulicach dzielnicy Manhatanu, a największą jej atrakcją jest pokaz balonów. W 2010 roku obejrzało ją 2,5 mln widzów w mieście oraz 50 mln przed telewizorami. Kibice sportu a szczególnie futbolu amerkańskiego mają okazję obejrzenia meczu Detroit Lions z inną drużyną ligi. Jest to bodaj najliczniej oglądany mecz podczas sezonu zasadniczego NFL – Narodowej Ligi Futbolu. Osobiście bardzo lubię ten okres przedświąteczny, który trwa prawie miesiąc, ze względu na atmosferę, wizyty rodziny i przyjaciół, pięknie ozdobione domy i sklepy.