Friday, May 25, 2012
„Nieskuteczny wymiar sprawiedliwości i powolne procedury sądowe”, „ograniczanie wolności słowa” i „dyskryminacja kobiet na rynku pracy”- takie m.in. uchybienia wytknięto Polsce w dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA na temat przestrzegania praw człowieka na świecie. Ogólnie jednak Polska wypadła w oczach Amerykanów pozytywnie.
W wydawanym co roku przez Departament Stanu USA raporcie dotyczącym przestrzegania praw człowieka w różnych zakątkach świata, Polska uzyskała na ogół pozytywne noty, jako kraj w którym rząd dokłada starań aby te elementarne prawa były przestrzegane i ściga funkcjonariuszy publicznych, którzy dopuszczają się ich łamania.
Podobnie jak w ubiegłych latach nie obyło się jednak bez błędów i uchybień. Wśród nich raport wymienia na pierwszym miejscu „nieskuteczny wymiar sprawiedliwości i przedłużające się procedury sądowe”. Autorzy dokumentu zwracają także uwagę na przeprowadzone w ciągu ostatniego roku przez niezidentyfikowanych sprawców akty wandalizmu na obiektach związanych z Holokaustem, mniejszościami niemiecką i litewską.
Departament stanu USA krytykuje także zwiększoną kontrolę rządu i monitoring połączeń telefonicznych i billingów, bez należytego sądowego nadzoru; opóźnienia we wprowadzaniu w życie postanowień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i restytucji mienia prywatnego; ograniczenie wolności słowa i prasy poprzez ustawy uznające za przestępstwo publikowanie w internecie treści obrażających lub zniesławiających urzędników państwowych.
Wśród istotnych problemów społecznych wymieniane są dyskryminacja kobiet na rynku pracy; seksualne wykorzystywanie dzieci; handel żywym towarem; dyskryminacja i przemoc wobec mniejszości etnicznych i seksualnych.
Według autorów raportu w Polsce w 2011 roku doszło także do przypadków naruszania prawa pracowników do wstępowania do związków zawodowych i zrzeszania się.
Pełną treść raport na temat przestrzegania praw człowieka w Polsce przeczytać można na stronie Departamentu Stanu USA.
mp
Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.