Nowojorscy krytycy o "Sponsoringu"



Po pokazach współfinansowanego przez PISF "Sponsoringu" Małgorzaty Szumowskiej w ramach Tribeca Film Festival w nowojorskiej prasie ukazały się pozytywne recenzje filmu.

W tym roku w programie festiwalu znalazło się 89 filmów (fabuł, dokumentów i krótkich metraży) z 32 krajów. Wśród zakwalifikowanych tytułów znalazł się "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, międzynarodowa koprodukcja, która była współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Był to kolejny zagraniczny festiwal po Toronto, Berlinie, Glasgow, na którym został zaprezentowany "Sponsoring". Projekcje filmu odbyły się 22, 23 i 24 kwietnia. Festiwal potrwa do 29 kwietnia.

"Sponsoring", fot. Kino Świat

Po pokazach "Sponosoringu" na festiwalu Tribeca, w prasie ukazały się recenzje nowojorskich krytyków filmowych. Susanna Locascio napisała w magazynie Filmmaker: - Świat przedstawiony w "Sponsoringu" nie ma nic wspólnego z przymusem, czy desperacją, polega na wyborach. (...) Młodym prostytutkom i bohaterce z wyższej klasy granej przez Binoche zostaje postawione pytanie: co jesteśmy skłonni sprzedać za życie, którego pragniemy? "Sponsoring" odpowiada na te pytania w chłodny, ale emocjonujący sposób, przypominający filmy Michaela Heneke i Larsa von Triera (z którym współpracowały Szumowska i Marianne Slot).(...) ma kilka warstw, jest zaskakujący i złożony. "Sponsoring", który jest wybitnie kobiecym projektem od scenariusza po film, analizuje dogłębnie krajobraz pożądania. (Cały artykuł można przeczytać tutaj)

O filmie na łamach New York Times napisał również Stephen Holden: - Rola Anny jest zagrana ze zdumiewającą wrażliwością i zaangażowaniem przez Juliette Binoche, ta rola jest czymś więcej dla autorek scenariusza Małgorzaty Szumowskiej i Tine Byrckel, niż dydaktyczna pogadanka. Każda najmniejsza zmiana nastroju Anny jest pokazywana jako mocno przeżywane, chwilowe doświadczenie kobiety, której codziennie życie jest sportretowane poprzez małe frustracje i upokorzenia. (Cały artykuł można przeżytać tutaj)

Festiwal Filmowy Tribeca odbywa się od 2001 roku. Powstał z inicjatywy Roberta de Niro, Jane Rosenthal i Craiga Hatkoffa. Celem imprezy jest wsparcie debiutujących reżyserów, dotarcie z prezentowanymi filmami do jak największej liczby odbiorów, a także promocja Nowego Jorku jako centrum przemysłu filmowego. Nowym dyrektorem artystycznym festiwalu jest Frédéric Boyer, który wcześniej był dyrektorem sekcji Director's Fortnight, odbywającej się w ramach festiwalu w Cannes.

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.tribecafilm.com/festival


GW / PISF
Źródło: Portalfilmowy.pl