Chiny przenoszą produkcję do USA

Chińskie konglomeraty w ramach misji rozszerzenia światowego wpływu i obejścia taryf antydumpingowych przenoszą się z produkcją do Ameryki. A odczuwające brak gotówki amerykańskie stany gorąco witają zagraniczne firmy, które gwarantują zyski i pracę.

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat coraz więcej chińskich producentów zakładało placówki w USA – mówi Thilo Hanemann z grupy doradczej ds. ekonomicznych z Rhodium Group, z siedzibą w Nowym Jorku. – Największych inwestycji dokonują chińscy producenci, których dotknęły ogromne taryfy antydumpingowe.

Stany Zjednoczone nakładają kary finansowe na importowane produkty, co do których istnieją podejrzenia, że są sprzedawane taniej niż wynoszą koszty ich produkcji. Departament Handlu twierdzi, że dumping tworzy niesprawiedliwą przewagę rynkową.

W ostatnich latach agencja nałożyła grzywny na chińskie towary z branż technologii solarnych i przemysłu ciężkiego, w tym stalowe i miedziane rury oraz aluminiowe wytłoczki.

Dla przykładu chińska firma Golden Dragon Precise Copper Tube Group, największy światowy producent miedzianych przewodów rurowych używanych w systemach klimatyzacyjnych, chłodniczych i samochodach, otworzyła nowe możliwości budując w ubiegłym miesiącu wartą 100 mln dol. fabrykę w Thomasville, w Alabamie.

To pierwsza chińska fabryka w tym stanie w pełni zarządzana przez cudzoziemców. Gdy ruszy z produkcją w 2014 roku, znaleźć ma w niej zatrudnienie 300 Amerykanów.

Raymond Cheng, prezes firmy konsultingowej SoZo Group, pomagał nadzorować przebieg transakcji spółce Golden Dragon, a obecnie pracuje z 30 innymi dużymi chińskimi przedsiębiorstwami planującymi obecność na amerykańskim gruncie.

– Najwięksi klienci wielu z tych firm są w USA – mówi Cheng. – Bycie obok nich daje ci taktyczną przewagę.

Chińscy producenci zaoszczędzą na transporcie i kosztach paliwa. A Golden Dragon w Alabamie znajdzie się tuż obok swojego największego odbiorcy – Goodman Manufacturing z Houston. I choć taryfy antydumpingowe zostaną zdjęte z firmy dopiero w momencie uruchomienia produkcji, to Alabama oferuje ulgi podatkowe rekompensujące nałożone kary.

W latach 80. z podobnych powodów z produkcją do USA przeniosła się Japonia. Dziś w japońskich filiach zatrudnionych jest ponad 700 tysięcy Amerykanów.

Wśród innych stanów zabiegających o inwestorów są Indiana, Utah i Idaho. Nanshan America, oddział chińskiej spółki Nanshan Group, planuje otwarcie swojej pierwszej fabryki w Lafayette, w Indianie, w lipcu bieżącego roku.

as

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.