Tak go zapamiętamy. Rok 2011 w wydarzeniach,cz.II

Zapraszamy na drugą część podsumowania odchodzącego roku. Przypominamy wydarzenia, którymi żyła Ameryka i świat, o których  dowiadywaliśmy się z magnetycznego czerwonego paska na telewizyjnym ekranie z napisem: breaking news

1 sierpnia 2011

Gabrielle Giffords z pierwszą wizytą w Kongresie po postrzeleniu w styczniu przez szaleńca w Tuscon, w Arizonie. Zaledwie w 6,5 miesiąca od pamiętnego wypadku kongresmenka wyszła ze szpitala i wzięła udział w pierwszym publicznym wystąpieniu.

5 sierpnia 2011

Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła wiarygodność kredytową USA, która znalazła się na poziomie AA+. Amerykański rząd podważył z kolei wiarygodność analiz, na podstawie których agencja wydała wyrok. Wszystko to w odpowiedzi na problemy z ustaleniem planu redukcji deficytu budżetowego USA.

24 sierpnia 2011

Steve Jobs, założyciel i kreator produktów marki Apple zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego spółki. Do podjęcia tej decyzji skłoniła Jobsa choroba nowotworowa, z którą borykał się od kilku lat. Założyciel Apple’a w dniu rezygnacji powiedział: “Nie chcę być najbogatszym człowiekiem na cmentarzu”.

17 września 2011

Ruch Occupy Wall Street, którego członkowie sprzeciwiają się “nierównościom społecznym, chciwości korporacji, banków oraz nadmiernym wpływom najbogatszych Amerykanów na rząd” tego dnia rozpoczął swoje protesty w nowojorskim parku Zuccotti. Protesty trwają już kilka miesięcy, a fala protestów w ciągu kilkunastu tygodni narastała i rozprzestrzeniła się na inne amerykańskie miasta, m.in. Portland, Dallas, Oregon i Los Angeles.

21 września 2011

Amerykańscy autostopowicze przetrzymywani przez dwa lata w Iranie i oskarżeni o szpiegostwo na rzecz USA oraz nielegalne przekroczenie granicy z Irakiem opuścili mury więzienia. Shane Bauer i Josh Fatal zostali przekazani władzom Omanu, gdzie czekały na nich rodziny i Sarah Shourd, ich towarzyszka podróży, którą ze względu na problemy zdrowotne Iran uwolnił wcześniej.

30 września 2011

Jeden z najgroźniejszych terrorystów związany z Al-Kaidą, będący jednocześnie amerykańskim obywatelem jemeńskiego pochodzenia, został zabity. Anwar al-Awlaki zginął w wyniku akcji amerykańskiego samolotu bezzałogowego MQ-1 Predator w jemeńskiej prowincji Marib. Kiedy informacja trafiła do mediów, Amerykanie zostali skrytykowani przez wielu niezależnych obserwatorów za zabicie własnego obywatela.

5 października 2011

Tego dnia zmarł założyciel firmy Apple – Steve Jobs. Amerykański wizjoner przegrał walkę z rakiem trzustki. Był twórcą sukcesu firmy NeXT Inc., która później przekształciła się w legendarnego Apple’a. To pod jego rządami Appple weszło na rynek z takimi produktami jak iPod, iPhone i iPad.

7 listopada 2011

Kalifornijska ława przysięgłych ogłosiła werdykt w sprawie osobistego lekarza Michaela Jacksona, oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci. Werdykt: Conrad Murray jest winny śmierci legendarnego króla muzyki pop. Decyzję sądu fani zmarłego muzyka przyjęli z nieskrywanym zadowoleniem. Murray został skazany na 4 lata więzienia.

7 grudnia 2011

Rod Blagojevich, były gubernator Illinois po trwającym 3 lata procesie został uznany winnym 17 z 20 stawianych mu zarzutów i skazany na 14 lat więzienia. Blago trafił do więzienia m.in. za uczestnictwo w procederze korupcyjnym i mataczenie podczas kolejnych procesów. Najważniejszym przestępstwem, jakie dopuścił się polityk była próba sprzedaży fotela senatora stanowego, zwolnionego przez Baracka Obamę, kiedy ten został wybrany na stanowisko prezydenta USA.

17 grudnia 2011

Amerykańscy żołnierze wycofali się z Iraku. Datę tę uznaje się za oficjalny koniec konfliktu zbrojnego w tym kraju. Po blisko 9 latach wojny do USA powrócił ostatni opancerzony konwój amerykańskiego wojska. Ta krwawa wojna kosztowała życie 4,5 tys. Amerykanów i 100 tys. Irakijczyków.  Koszt działań wojennych po stronie USA szacowany jest na 800 miliardów dolarów.

Podsumowanie przygotowała Anna Siarkiewicz

InformacjeUSA.com