To, że Jezus z Nazaretu urodził się jako człowiek i został skazany na okrutną śmierć na krzyżu jest faktem historycznym - zostało to udokumentowane przez autorów żydowskich i rzymskich. Opowieść o Wielkiej Nocy zaczyna się tam, gdzie historyk nie jest w stanie potwierdzić zmartwychwstania Jezusa jako faktu historyczno - empirycznego. Św. Paweł w Liście do Filipian odwoływał się do zmartwychwstania Chrystusa jak do czegoś, co jest „ponad wszelki umysł”, co przewyższa racjonalność.
wyznanie wiary
Najstarsze teksty Nowego Testamentu mają charakter wyznania wiary. Najbardziej zwięzłe i najwcześniejsze wyznanie wiary znajduje się w 1 Liście św. Pawła do Koryntian, napisanym około 55 roku naszej ery. To wyznanie stało się historycznym kamieniem węgielnym początków chrześcijaństwa. „ Przede wszystkim przekazałem wam naukę, którą przejąłem z tradycji,
a mianowicie, że Chrystus umarł za nasze grzechy, zgodnie z zapowiedzią pisma, został pogrzebany, trzeciego dnia zmartwychwstał, zgodnie z zapowiedzią Pisma. Ukazał się Kefasowi (tj. Piotrowi), potem Dwunastu, następnie przeszło pięciuset braciom, z których większość żyje dotąd,a niektórzy pomarli”. Dopiero ten cud zmartwychwstania stanowi początek chrześcijaństwa. Jezus pokonał śmierć, a kto za nim podąży ten też tego dokona. Dla historyków i badaczy zmartwychwstanie pozostanie zagadką. Najbliżsi wyznawcy Jezusa byli przekonani o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa i za tę prawdę gotowi byli oddać życie. Po aresztowaniu Jezusa uciekli, ale po jego zmartwychwstaniu zgromadzili się ponownie. Wystarczy sięgnąć pamięcią do książki Sienkiewicza Quo Vadis, bądź filmów na niej opartych. Są tam przejmujące sceny śmieci prześladowanych pierwszych chrześcijan, gdy umierali z mieniem Chrystusa na ustach
.
motyw „pustego grobu”
To,że grób był pusty nie oznacza, że pochowany w nim Jezus nadal żył. Jedynym źródłem wiary w zmartwychwstanie Jezusa są relacje pierwszych chrześcijan, którzy twierdzili, że zmartwychwstały Chrystus ukazał się im po złożeniu do grobu. Teorii i prób wyjaśnienia cudu jest wiele. Niektórzy uważają , że Jezus zdjęty z krzyża nie był jeszcze martwy - wisiał tylko sześć godzin i został pochowany w pośpiechu. A może według innej wersji wyznawcy Chrystusa wykradli ciało i pochowali je w innym miejscu? Według indyjskiej legendy Jezus przeżył ukrzyżowanie, opuścił Judeę i dotarł do miasta indyjskiego Singapur. Otoczony aurą świętości, nauczał tam przez wiele lat. Tylko jak z nogami przebitymi gwoździami mógł zawędrować tak daleko? Może się wyleczył - przecież potrafił czynić cuda.
bezpośrednia przyczyna śmierci Chrystusa
Do Bretanii Jezus przyjechał, aby odwiedzić swoich serdecznych przyjaciół:Łazarza i jego dwie siostry. Następnie udał się do pobliskiej Jerozolimy. Działo się to tuż przed żydowskim świętem Paschy. Jezus udał się do świątyni, potężnej budowli z jasnych, równo przyciętych bloków kamiennych , której budowę rozpoczął Herod Wielki. Na terenie świątyni znajdowały się stoiska przekupniów i lichwiarzy. Jezus wszedł do świątyni i powyrzucał sprzedających i kupujących w Świątyni mówiąc :” Napisane jest: Mój dom ma być domem modlitwy,a wy czynicie z niego jaskinię zbójców”.
Nie spodobało się to kapłanom - arcykapłan Kajfasz stał się jego śmiertelnym wrogiem. Arcykapłani wywodzili się z lokalnej żydowskiej arystokracji - ich majątek opierał się na kulcie świątynnym. Przekupnie w świątyni nie zajmowali się świeckim handlem, ale sprzedawali rzeczy związane z kultem religijnym. Żydowska arystokracja czerpała dochody z podatku świątynnego ściąganego na cele kultowe. Jezus początkowo przez nikogo nie niepokojony udał się do Bretanii i tam nocował. Spożył ze swoimi uczniami posiłek - Ostatnią Wieczerzę. Aresztowany został nocą przez oddział policji świątynnej podczas modlitwy w gaju oliwnym w dolinie Cedronu. Wyrok na Jezusa należało wydać szybko - wieczorem wstającego dnia rozpoczynał się szabas i początek święta Paschy. Ze względu na rytuał czystości nie wolno wówczas wykonywać egzekucji. Wyroki zagrożone karą śmierci mógł wydać tylko Piłat, rzymski namiestnik Judei. Jezusowi zarzucono szerzenie buntu przeciwko Rzymowi. Piłat uznał Jezusa za winnego i skazał go na śmierć przez powieszenie na krzyżu. Jezusa zabrali żołnierze, zdzierając z niego szaty, drwiąc i biczując rzemieniami zaopatrzonymi w ciernie bądź kawałki ołowiu.
ukrzyżowanie
Jezus Nazareński, król żydowski z krzyżem na ramionach dotarł na Golgotę, gdzie został ukrzyżowany. W prawie rzymskim ukrzyżowanie, to najbardziej poniżający, hańbiący i bolesny rodzaj kary śmierci. Ofiara mając szeroko rozciągnięte ręce udusi się, jeśli ciało opadnie bezwładnie w dół. Konanie może trwać godzinami a nawet dniami. Ofiara podpiera się na nogach, ale jeśli opadnie z sił zwiesza się całym ciężarem na rękach, co powoduje duszenie się. Zmusza to ofiarę, by znów się podeprzeć na przybitych nogach. Jezus wytrzymał 6 godzin. W imperium rzymskim pozostawiano ukrzyżowanych na krzyżach krukom na pożarcie. W Judei zwłoki należało pochować, bo niepochowane zwłoki naruszają czystość ziemi. Józef z Arymatei poprosił Poncjusza Piłata o wydanie ciała Jezusa. Grób Józefa z Arymatei znajduje się koło Golgoty. Wczesnym rankiem do grobu, gdzie złożono ciało Chrystusa przyszła Magda Magdalena z innymi kobietami, chcąc namaścić zmarłego. Zastały pusty grób - kamień przegradzający wejście został odsunięty.
TERESA POLITAŃSKA
stacjaczestochowa.info