Zastanawiasz się czy sushi jest faktycznie tak zdrowe jak mówią? Jeśli masz wątpliwości przeczytaj ten poradnik, a przekonasz się,
no właśnie za chwilę poznasz co tak naprawdę kryje się w tych małych kuleczkach przyrządzonych w iście mistrzowski sposób. Tradycja sushi sięga bardzo odległych czasów oraz kraju … o nie, nie chodzi o Japonię. Krajem narodzin sushi są Chiny, tak to tu, pojawiły się pierwsze wzmianki o sushi. Jednak nie od razu powstały o takim kształcie jakim dziś znamy. Początkowo był to sposób na przechowywanie ryby, w drewnianej beczce na zmianę układano rybę oraz ryż, po ok 6 miesiącach ryż był wyrzucany, a konsumowano jedynie rybę. Sytuacja uległa zmianie kiedy potrawa ta zyskała uznanie w Japonii.
Znani z oszczędności oraz niecierpliwości Japończycy nie chcieli oraz nie mogli czekać aż 6 miesięcy! Dlatego do ryżu zaczęto dodawać ocet ryżowy dzięki temu potrawa była gotowa od razu oraz można było jeść również ryż.
Sushi od wieków jest głównym daniem w Japonii, a zbawienny wpływ mięsa ryb na zdrowie jest udowodnione przez naukowców. Dzięki diecie bogatej w ryby morskie oraz warzywa Japończycy należą do czołówki krajów w których średnia życia sięga 82 lat. Takim osiągnięciem może pochwalić się naprawdę mało państw.
Co sprawia, że Japończycy mimo ogromu pracy oraz stresu żyją tak długo?
Odpowiedź brzmi…jedzenie. Pożywienie może dodać nam energii, zabrać ją nam lub też wpłynąć na nasze samopoczucie. Jeśli naszym głównym pożywieniem są fast foody nie masz co liczyć na dożycie 80 lat, niestety prawda jest taka, że im mniej jemy ryb, warzyw i owoców nasz organizm staje się słabszy nie radzi sobie z napływającymi zewsząd toksynami. Dlatego też kuchnia japońska bogata w ryby oraz warzywa jest polecana na długowieczność.
Co kryje sushi?
Sushi składa się z ryżu, surowej ryby oraz warzyw. Przyrządzone z morskiej ryby, warzyw z ryżem w algach morskich doda nam wiele składników odżywczych takich jak jod, żelazo, magnez, potas, cynk, fosfor oraz witaminy C,E,oraz B.