• RSS
Monday, July 25, 2011 8:57:00 PM

W przygotowaniu do wejścia w życie Ustawy o ujawnianiu kont zagranicznych dla celów podatkowych (Foreign Account Tax Compliance Act – FATCA), IRS ogłosił program dobrowolnej deklaracji konto zagranicznych. Jeżeli masz w Polsce jakieś pieniądze, to powinieneś wiedzieć, jak ustawa ta cię dotyczy.

IRS walczy z podatkowymi oszustami

Amerykański Departament Sprawiedliwości pozwał do sądu szwajcarski bank UBS za to, że pomagał dwudziestu tysiącom swoich amerykańskich klientów, którzy zdeponowali tam ok. 20 miliardów dolarów, w unikaniu amerykańskich podatków. Po trzech latach walki w sądach, UBS zgodził się zapłacić $780 milionów dolarów kary w roku 2009 i wydał listę niektórych klientów. Departament Stanu pieniądze przyjął, ale sądownie domaga się listy 52,000 klientów. Przegrana sprawa szwajcarskich banków stanowi koniec ich słynnej dyskrecji, która sprawiała, że najbogatsi ludzie świata chowali swoje majątki w Szwajcarii.

Sprawa UBS to tylko jeden z wielu przykładów na to, że amerykańskie władze walczą aktywnie z podatkowymi oszustami. Amnestia podatkowa, której nową wersję IRS ogłosił na rok 2011, ma zachęcić wystraszonych podatników do przyznania się do winy i do zapłacenia zaległych podatków.

Jak trzeba zgłaszać zagraniczne konta

Posiadanie pieniędzy za granicą jest całkowicie legalne, pod warunkiem, że spełnia się obowiązki raportowe i płaci podatki od przychodu. Oto pokrótce obowiązki rezydenta podatkowego (obywatela, stałego rezydenta albo osoby, która przebywa w USA ponad pół roku), który posiada pieniądze za granicą:

  • Wyjawienie posiadania pieniędzy na rocznym zeznaniu podatkowym (Schedule B), jeżeli ma się za granicą łącznie $10,000 lub więcej.
  • Deklaracja dochodu z zagranicy: odsetek, dywidend czy zysków kapitałowych i ew. zapłacenie podatku.
  • Wypełnienie formularza TDF, 90-22.1, Report of Foreign Bank and Financial Accounts (FBAR, www.irs.gov/pub/irs-pdf/f90221.pdf) do 1 lipca po roku rozliczeniowym.

W przyszłym roku dojdzie nowy obowiązek, bo nowa Ustawa o ujawnianiu kont zagranicznych (Foreign Account Tax Compliance Act – FATCA) domaga się od podatników posiadających środki za granicą wypełniania odpowiedniego formularza co rok i słania go wraz z deklaracją 1040. Szczegóły będą ogłoszone w niedługiej przyszłości.

Kiedy możesz wpaść

IRS nie śledzi, co poszczególni Amerykanie robią poza granicami kraju, chyba że są podejrzani o poważne przestępstwa, co powoduje, że IRS współpracuje ze światowymi organizacjami śledczymi. Problem może się zacząć wtedy, gdy podatnik sprowadzi większe pieniądze do USA. Banki mogą posłać do departamentu skarbu Suspected Activity Report, jeżeli pieniądze nadchodzą z kraju, który znajduje się na liście podatkowych oaz. Polska nie figuruje na tej liście. Gdybyś został poddany kontroli podatkowej (audit), to możesz być zapytany o pochodzenie dużej kwoty pieniędzy na swoim koncie (patrz książka Jak chować pieniądze).

Od początku 2013 roku pojawi się nowy problem: wejdzie w życie Ustawa o ujawnianiu kont zagranicznych, którą opisałam w poprzednich artykułach. Zagraniczne banki będą musiały informować IRS o kontach Amerykanów, a płatności słane z USA na nieujawnione konta albo konta banków, które nie podpisały ze Stanami należnej umowy, obłożone będą 30-procentowym podatkiem.

Dlatego jest bardzo ważne, żeby właściciel zagranicznego konta deklarował na zeznaniu podatkowym zagraniczne i słał raport TD F 90-22.1 (FBAR).

Co zrobić, jeżeli nie zgłaszałeś zagranicznych pieniędzy?

8 lutego 2011 roku IRS ogłosił program zwany 2011 Offshore Voluntary Disclosure, który zachęca podatników do przyznania się do środków trzymanych za granicą. Z tej amnestii mogą skorzystać osoby, które nie zostały jeszcze złapane przez IRS. IRS spodziewa się wyjawienia wszystkich informacji, zapłacenia zaległych podatków, a w zamian obiecuje nie wyciągać kryminalnych konsekwencji. Niemniej, mogą obowiązywać dotkliwe kary, które zależą od okoliczności. Program kończy się 31 sierpnia 2011 roku.

Jeżeli w przeszłości płaciłeś w USA prawidłowy podatek dochodowy i podatek od zagranicznych odsetek, to po przyznaniu się Urzędowi Podatkowemu powinieneś sporządzić tylko zaległe formularze FBAR z wyjaśnieniem przyczyny opóźnienia. IRS obiecuje nie wyciągać żadnych konsekwencji.

Jeżeli w przeszłości zaniedbałeś zapłaty podatków od odsetek, jak i nie słałeś formularza FBAR, to IRS nakazuje co następuje:

  • poprawić zeznania podatkowe za lata 2003 do 2010 oraz sporządzić formularze FBAR za te lata,
  • zapłacić należne podatki od przychodu z zagranicznych kont za wsteczne 6 lat,
  • zapłacić 20-procentową karę (accuracy penaty) albo 25-procentową karę (delinquency penaty)
  • zapłacić jednorazową karę w wysokości 20% wartości kont w roku, gdy ich bilans był najwyższy; w niektórych okolicznościach ta kara może być zredukowana do 12.5%, a nawet do 5%.

Pytania dotyczące FBAR można zadawać mailem pod adres: [email protected]. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania witrynie IRS. Szukaj w sieci „2011 Offshore Voluntary Disclosure Initiative Frequently Asked Questions and Answers”.

Na kogo poluje IRS?

Nie chcę siać wśród czytelników paniki i spieszę wyjaśnić, że przepisy mają na celu zidentyfikowanie podatkowych oszustów, którzy nie płacą w USA podatków, a brudne pieniądze parkują za granicą. IRS spodziewa się, że przyznają się oni do prawdziwego przychodu w USA i zapłacą podatek z karami, żeby uniknąć postępowania karnego. Imigrant, który zostawił w starej ojczyźnie parę swoich groszy, nie jest w centrum zainteresowania IRS-u.

Wniosek: Jeżeli masz pieniądze za granicą, to deklaruj odsetki na amerykańskim zeznaniu podatkowym (Schedule B) oraz wypełniaj druk FBAR, jeżeli masz za granicą $10,000 albo więcej.

Mając polskie konto zadeklarowane i opłacone podatki od odsetek (albo konto nie podlegające ustawie), będziesz gotowy na wejście w życie Ustawy o ujawnianiu kont zagranicznych.

Więcej o dyskretnym prowadzeniu swoich finansów przeczytać można w książce pt. Podręcznik finansowej prywatności oraz Jak chować pieniądze przed fiskusem.

Elżbieta Baumgartner

Tekst uaktualniony ( 14.07.2011. )

Comments are closed on this post.