• RSS
Thursday, March 29, 2012 6:13:00 AM
Nadchodzi termin rozliczenia podatkowego. Elżbieta Baumgartner podaje dziesięć powodów, które przemawiają za tym, że sumienne deklarowanie przychodu po prostu się opłaca. Warto oczywiście wiedzieć, jak podatki legalnie pomniejszyć.



Termin rozliczenia podatkowego jest tuż-tuż. Warto wiedzieć, dlaczego należy rzetelnie rozliczać się z podatków nawet jeżeli komuś wydaje się, ze nie musi.

Wielu imigrantów nonszalancko podchodzi do deklarowania dochodu. Skoro fiskus nie patrzy im przez ramię, tak jak polski, nie deklarują niewielkie kwoty albo nic. Gdy przypomną sobie o starości (niespodzianka!), zaczynają deklarować po parę tysięcy dolarów rocznie. Jest to olbrzymi błąd, bowiem ich emerytura wyniesie może tylko kilkadziesiąt dolarów na miesiąc.

Nawiasem mówiąc, ażeby wypracować 1 kwartał Social Security w roku 2012 trzeba zarobić i rozliczyć się z kwoty $1,130. Do wypracowania roku potrzebujemy więc $4,520.

Oto kilka powodów, dla których każdy powinien przygotować i wysłać zeznanie podatkowe odpowiadające prawdzie.

· Powód pierwszy – nakazuje to prawo. Kantując na podatkach stajemy w konflikcie z prawem kraju, który wybraliśmy za drugą ojczyznę.

· Powód drugi. Rozliczenia podatkowe są wymagane przez Urząd Imigracyjny od osób ubiegających się o zielone karty. Deklaracje okazywać trzeba w różnych urzędach i w banku, gdy ubiegamy się o pożyczkę.

· Powód trzeci. Jak wspomniałam, jeżeli ktoś zaniża podatki, nie wypracowuje znaczącej emerytury Social Security. Liczy na społeczne zasiłki? Może się przeliczyć.

· Powód czwarty – ciułacze nie dostaną społecznych zasiłków, bo mieć będzie pieniądze na koncie, a przecież zasiłki są dla biednych. Dlatego też emeryt będzie musiał najpierw wydać swoje oszczędności, zanim zobaczy pomoc społeczną.

· Oto powód piąty: Zasiłków społecznych nie można wziąć ze sobą do Polski. Skoro zasiłek pozwala tylko na głodowe przeżycie w USA, wielu emerytów postanawia wrócić do Polski. Ale wtedy zasiłek zostanie im wstrzymany i pozostanie im samo mikroskopijne świadczenie Social Security (jeżeli taki mają), które nawet w Polsce jest groszowe. Strzeżcie się Państwo takiej starości!

· Oto powód szósty, dla którego nie bać się podatków. One wcale nie są takie duże. Ponad 40% mieszkańców Ameryki najmniej zarabiających ludzi nie płacą podatków wcale. Mało tego – dzięki kredytowym podatkowym dostają nawet pieniądze od rządu. Obecnie małżeństwo ma prawie 20,000 wyjętych od podatków, a najniższa stawka wynosi 10%.

· Powód siódmy dla którego słać zeznania: Emerytura Social Security nie podlega opodatkowaniu, a także wiele innych form przychodu, jak darowizny, spadki, niektóre odszkodowania. Dlatego często płacimy o wiele mniej podatków niż się nam wydaje.

· Powód ósmy jest taki, że IRS może skontrolować nasze podatki do 3 lat wstecz. Ale jeżeli nie posłaliśmy zeznania, IRS może zrewidować nasze finanse dowolną liczbę lat wstecz.

· Powód dziewiąty. Ktoś, kto nie zgłasza prawdziwego dochodu, nie może pieniędzy legalnie wpłacić do banku ani inwestować. Przez to, że nie inwestuje, nie zaprzęga swoich pieniędzy do pracy i pozbawia się szansy na prawdziwy majątek. Ktoś bez legalnego znaczącego dochodu nie może kupić domu. Podatkowi kanciarze oszczędzają parę dolarów, ale tracą szansę na grube pieniądze.

· Powód dziesiąty
, nielegalni powinni koniecznie rozliczać się z podatków – w Stanach i w Polsce. W Stanach – to oczywiste. W Polsce natomiast dlatego, że prawo polskie uznaje, że Polak przebywający za granicą na czasowej wizie albo bez legalnego statusu w drugim kraju ma centrum swoich spraw życiowych w Polsce, a przez to ma w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, co znaczy, że zobowiązany jest płacić w Polsce podatek od przychodu z całego świata.

Czy to znaczy, że nielegalny emigrant czy tymczasowy pracownik ma płacić podatki podwójnie: w Polsce i w USA? Nie. Może on skorzystać z ulgi abolicyjnej, a ponadto podwójnemu płaceniu podatków zapobiega polsko-amerykańska umowa.

O tym, jak oszczędzać na podatkach można przeczytać w książce pod tym właśnie tytułem: Jak oszczędzać na podatkach, oraz w książce Jak chować pieniądze przed fiskusem, dostępnej w każdej polonijnej księgarni. W przeciągu paru minut można je kupić w formie elektronicznej!

Elżbieta Baumgartner