Istnieje kilka niespodziewanych zagrożeń dla domowej sieci bezprzewodowej. Piszemy o tych najpopularniejszych, abyś wiedział co należy poprawić.
Jeśli sygnał sieci Wi-Fi w twoim mieszkaniu jest słaby, przyczyną mogą być zakłócenia generowane przez urządzenia u sąsiadów, ale nie muszą. Są również inne przeszkody, które mogą występować w twoim domu. Czas je poznać.
Mikrofale
Kuchenki mikrofalowe to jedne z pierwszych domowych urządzeń elektronicznych, które emitują zakłócenia w paśmie 2,4 GHz. W takim paśmie pracuje wiele routerów Wi-Fi.
Badania przeprowadzone przez kilka firm analitycznych sugerują, że przepustowość danych w bezprzewodowej sieci może spaść nawet o 70%, jeśli kuchenka mikrofalowa znajduje się w pobliżu (ok. 7,5 metra od routera).
Kuchenka emituje zakłócenia tylko gdy jest włączona. Choć zabrzmi to zabawnie, warto poczekać aż pobierze się film, zanim wstawisz popcorn do mikrofalówki.
Stare telewizory
Nie tylko nowe gadżety mogą generować zakłócenia. Ciekawostka z Wielkiej Brytanii: dostawca usług internetowych musiał kupić jednemu mężczyźnie telewizor. Okazało się, że jego stary, kineskopowy TV blokował sygnał Wi-Fi dla całej okolicy. Winowajcą był głównie zasilacz od telewizora, jednak nie dało się wymienić po prostu zasilacza. Sygnał był blokowany w promieniu 200 metrów.
Jeżeli twoja sieć Wi-Fi ma problemy z sygnałem, a masz w domu jakiś przestarzały telewizor, może najwyższy czas na zmianę?
Akwarium z rybkami
Masz wielkie i piękne akwarium? Jeśli gdzieś obok umieścisz router Wi-Fi, akwarium będzie blokować dostęp do sieci urządzeniom znajdujących się po drugiej stronie.
Ten problem zdarza się co prawda dość rzadko, jednak się zdarza. Wówczas najczęściej nie wiadomo, co powoduje utratę sygnału. Teraz już wiesz, że rybki wcale nie są takie niewinne…
Wideo przesyłane drogą analogową
Często za wroga publicznego numer jeden, jeśli chodzi o zakłócenia zagrażające sieci Wi-Fi, uznaje się przesyłanie sygnału wideo drogą analogową, np. udostępnianie telewizji kablowej drugiemu telewizorowi w domu.
Ponieważ sygnał jest zawsze aktywny, nawet gdy obraz nie jest przesyłany, analogowi nadawcy wideo są często trudni do zdiagnozowania jako źródła zakłóceń. Warto więc pamiętać, że mogą powodować zakłócenia, a ich zasięg jest wystarczająco szeroki, aby zagrażać również sieci Wi-Fi od sąsiada.
Stare gadżety Bluetooth
Urządzenia wykorzystujące Bluetooth mogą stanowić źródło zakłóceń Wi-Fi. W nowych gadżetach rozwiązano ten problem, ponieważ używają innych częstotliwości, jednak starsze sprzęty ciągle mogą być małym problemem.
Firma ABI Research radzi, aby nie używać starszych urządzeń Bluetooth w pobliżu routera Wi-Fi, jeśli chcemy akurat zachować silny sygnał i przepustowość danych.
Lustra
Duże domowe lustra mogą zaszkodzić sygnałowi, odbijając go z powrotem. Upewnij się, że nie ustawisz routera naprzeciwko lustra.
Ponadto, jeśli pomiędzy routerem a komputerem znajduje się łazienka, sygnał może nie być za dobry.
Gdzie umieścić router?
Głównym powodem, przez który ludzie często umieszczają routery w takich miejscach, które niekoniecznie zapewnią dobry sygnał, jest to, że często nie są to najładniejsze ozdoby domowe. Większość routerów to niezbyt atrakcyjne "skrzyneczki" z antenami.
Nie jest to sprzęt, który będzie się ładnie prezentował w salonie, tuż obok pamiątek z wakacji we Francji. Nie powinno więc dziwić, że producenci starają się projektować coraz ładniejsze routery, jednocześnie dbając o to, aby wbudowane w nich anteny były równie skuteczne i pełniły swoje funkcje. Niezależnie od tego jak wygląda twój router, powinieneś stosować się do kilku porad związanych z tym, gdzie warto go postawić.
Nie umieszczaj routera w pobliżu dużych metalowych przedmiotów, jak np. szafka na akta. Może się okazać, że będą one pełnić rolę swojego rodzaju "tarczy" lub odbijać sygnał Wi-Fi w nieprzewidywalny sposób. Poza tym, nie powinieneś umieszczać routera obok innych urządzeń elektronicznych, takich jak sprzęt hi-fi czy telewizor.
Kolejna porada: nie powinno się stawiać routera na podłodze. Nie tylko sprawi to, że sygnał będzie miał większy problem z dotarciem do pokoju na górze. Nowoczesne routery - zwłaszcza te z ekranami LCD - nagrzewają się do wysokich temperatur, a router stojący na dywanie nie jest wówczas dobrym pomysłem.
Istotne jest, aby nie stawiać routera obok zewnętrznej ściany domu. Większość anten routera jest wielokierunkowych. Oznacza to, że sygnał z anteny promieniuje we wszystkich kierunkach jednakowo. Jeśli chcesz uzyskać przyzwoity zasięg w każdym pokoju, warto umieścić router w możliwie najbardziej centralnym miejscu w domu, na środku danego pomieszczenia.
Kiedy już odpowiednio umieścisz swój router i ciągle miewasz problemy z sygnałem, możesz jeszcze zmienić numer kanału. Ogólnie rzecz biorąc, routery Wi-Fi przekazują sygnał na częstotliwości radiowej 2,4 GHz. Wiele innych przedmiotów z domu, jak telefony bezprzewodowe, działają na tej samej częstotliwości. Może się więc okazać, że przeróżne urządzenia utrudniają dotarcie sygnału z twojej sieci Wi-Fi do urządzeń, które próbują łączyć się z internetem.
Zmiana kanału ograniczy pewne zakłócenia. Kanał możesz zmienić w ustawieniach swojego routera.
Producent Adres dla ustawień
D-Link http://192.168.0.1
Linksys http://192.168.1.1
Netgear http://192.168.0.1
Jeśli masz router innej firmy, zobacz w instrukcji lub na stronie producenta jak trafić do jego ustawień. Zmień kanał na inny i sprawdź, czy połączenie sieciowe jest nadal gubione lub nie ma sygnału. Pamiętaj tylko, że zmiana kanału w żaden sposób nie zwiększy prędkości lub przepustowości danych.
Autor: Grzegorz Kubera (Onet.pl)