Leki określane powszechnie jako „sterydy” klasyfikowane są jako anaboliczne, lub anaboliczno-androgenne oraz kortykosteroidy.
Kortykosteroidy (jak kortyzon) są lekami zazwyczaj podawanymi chorym w stanach zapalnych organizmu. Są często używane w chorobach takich jak toczeń i astma.
Sterydy anaboliczne są syntetycznymi hormonami mogącymi zwiększyć zdolność organizmu do produkcji masy mięśniowej.
Niektórzy sportowcy biorą sterydy w nadziei, że poprawią ich siłę, wytrzymałość, koordynację, czy szybkość. Androstendion jest rodzajem sterydu anabolicznego przyjmowanego przez sportowców chcących budować masę mięśniową. Badania wykazują, że steryd ten przyjmowany w dużych, codziennych dawkach może znacznie zwiększyć poziom testosteronu, co z kolei może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.
Czym są sterydy?
Sterydy anaboliczne są lekami, które swoją strukturą chemiczną przypominają produkowany przez organizm naturalny hormon płciowy testosteron.
Testosteron odpowiedzialny jest w organizmie za produkcję, oraz zwiększanie męskich cech, takich jak: masa mięśniowa, owłosienie, barwa głosu, a także jest ważnym hormonem męskiego rozwoju w okresie dojrzewania.
Sterydy anaboliczne powodują wzrost poziomu testosteronu we krwi, oraz stymulują rozwój masy mięśniowej. Jednak długofalowe skutki zbyt dużej ilości testosteronu krążącego w organizmie mogą być szkodliwe dla zdrowia. Pomimo, że mogą pomóc w budowaniu masy mięśniowej, powodują też poważne skutki uboczne. Przyjmowanie sterydów przez długi czas może mieć negatywny wpływ na układ rozrodczy. U mężczyzn mogą być przyczyną impotencji, zmniejszenia ilości plemników, a nawet zmniejszenia rozmiarów jąder. U kobiet zaburzają cykle miesiączkowe, ponieważ mogą zakłócić dojrzewanie i uwalnianie jaj z jajników. To zaburzenie może powodować długo utrzymujące się problemy z płodnością.
Przyjmowanie sterydów przez dłuższy czas, może być również przyczyną:
- nowotworów wątroby,
- zahamowania wzrostu u nastolatków,
- nieprawidłowego rozrostu mięśnia sercowego,
- wahań nastroju, oraz agresywnego zachowania,
- zaburzeń lipidowych we krwi, przyczyniających się do chorób serca
- rozstępów
- podwyższonej tendencji do wypadania włosów i łysienia
- bólu mięśni
Sterydy w sporcie zawodowym są niebezpieczne z dwóch powodów: są nielegalne i mogą szkodzić zdrowiu, a problemy zdrowotne przez nie spowodowane mogą pojawiać się nawet rok po ich przyjmowaniu. Coraz dokładniejsze są metody wykrywania sterydów anabolicznych w świecie sportu, a „przyłapanych” na wspomaganiu farmakologicznym wyklucza się z grona sportowców na kilka lat (lub dożywotnio) pozbawiając jednocześnie zdobytych medali i tytułów.
Wiele organizacji sportowych świata, w tym Międzynarodowy Komitet Olimpijski zakazało stosowania sterydów.
W sporcie rekreacyjnym (w większości krajów świata) stosowanie sterydów anabolicznych nie jest zabronione, jednakże stosowanie ich w młodym wieku często powoduje niemożność kontynuowania profesjonalnej kariery sportowej.
blog-medyczny.pl