Monday, March 12, 2012
Daniel Suelo jest człowiekiem, który 12 lat temu postanowił wyrzec się pieniędzy. Pewnego dnia zostawił swoje ostatnie 30 dolarów w budce telefonicznej i udał się do Moab, w stanie Utah, gdzie się osiedlił. Jego eksperyment przetrwał próbę czasu. Jeśli zechce pozostać wierny swoim ideom będzie musiał jednak wzgardzić dużą ilością gotówki, ponieważ na rynku już wkrótce ukaże się jego biografia.
Bohater tego artykułu tak naprawdę nazywa się Daniel Shellabarger i ma 48 lat. Nazwisko Suelo (hiszp. ziemia) obrał w 2000 roku, kiedy postanowił przewrócić swoje życie do góry nogami i całkowicie wyrzec się pieniędzy.
Od tego pamiętnego dnia Suelo mieszkał w wielu różnych miejscach – na ulicach, w squatach, w domach innych ludzi, a ostatnio osiedlił się w jaskini na skraju zbocza w Arches National Park, w stanie Utah.
Wszystko, co posiada Daniel,zdobył bez pieniędzy. Na swoim blogu (Zerrocurrency) pisze o sobie: „Nie korzystam z pieniędzy i ich nie przyjmuję. Nie chcę także rządowego zasiłku. Moja filozofia polega na tym, aby brać tylko to, co jest nam dane w naturze, albo coś co po prostu istnieje. Nie spoglądam na pieniądz jak na coś złego lub dobrego – przecież coś, co jest ułudą nie może mieć ani wartości dodatniej, ani ujemnej (…) Przywiązanie do ułudy to przecież uzależnienie”.
Na swoim blogu Daniel Suelo tłumaczy także, że wyrzekł się pieniędzy, bo znudziło mu się bycie udawaną postacią. W jednym z wywiadów stwierdził, że nie widzi szans na powrót do starego trybu życia, bo czułby się jak niewolnik. Mieszkańcy miasteczka Moab twierdzą, że Suelo wydaje się bardzo szczęśliwym człowiekiem, zaprzyjaźnionym z miejscowymi.
Nie narzeka na brak na jedzenia, ani przedmiotów niezbędnych do życia dzięki regularnym wizytom na miejskim wysypisku śmieci.
W 2006 roku Gordon Stevenson nakręcił krótki film dokumentalny przedstawiający postać Suelo. Mimo pozytywnych recenzji, wiele osób wytykało pewne nieścisłości w filozofii życiowej Suelo. Mężczyzna wyrzeka się pieniędzy, ale jednocześnie jest całkowicie uzależniony od odpadów wytwarzanych przez konsumpcyjnie żyjące społeczeństwo. Sam Suelo potwierdził te zarzuty nazywając siebie pasożytem.
Do księgarń już wkrótce trafi biografia Suelo napisana przez Marka Sundeema i wydana nakładem wydawnictwa Riverhead/Penguin.
AS
Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.